Zločin v Polné - předpremiéra

2DČVMP
Premiéra:22. leden 2015
Délka:170 minut
Žánr:Historický, Drama, Krimi

Přidáváme další projekce exkluzivní předpremiéry přímo v městě činu!

PÁTEK 22. 1. 2015, 09.45 hod. - Zbývá několik posledních vstupenek.

PÁTEK 22. 1. 2015. 18.00 hod. - VYPRODÁNO

SOBOTA 23. 1. 2015. 15.00 hod. - VYPRODÁNO

Všechny rezervace si prosím vyzvedněte včas na pokladně, dle uvedených podmínek níže, jinak propadají k dalšímu prodeji. Na místě v den konání projekce nejsou vstupenky dostupné, ani na základě vaší předchozí rezervace.

Na základě vašeho obrovského zájmu jsme dohodli s Českou televizí další dvě projekce filmu. A to v pátek 22. 1. v 9.45 hod. (především pro školy a seniory) a v sobotu 23. 1. 2016 v 15.00 hod.. Rezervace bude možná od středy 13. 1. od 9.00 hod. přes náš web nebo na pokladně kina v promítací dny, dle programu na našem webu. Mimořádně i ve středu 20. 1. 2016 mezi 17.00 a 20.00 hod.

REZERVACE POUZE 2 VSTUPENEK NA OSOBU! DANÁ OSOBA SI MUSÍ VSTUPENKU VYZVEDNOUT V PROMÍTACÍ DNY, NEJPOZDĚJI 21.1.2016 DO 20.00 NA POKLADNĚ KINA. Duplicitní rezervace systém automaticky ruší.

Kapacita projekce 22. 1. s hosty v 18.00 hod. je již plně obsazena, další lístky nejsou dostupné. Ve vysílání ČT 1 bude film uveden - I. díl v neděli 31. 1. 2016 a II. díl v neděli 7. 2. 2016.

Délka promítání je 2x 85 minut + 15 minut pauza. Vstupné je vzhledem ke koncesionářským poplatkům producenta filmu - České televize, zcela zdarma.

O DVOUDÍLNÉM TELEVIZNÍM FILMU Z PRODUKCE ČESKÉ TELEVIZE: V roce 1899, na Bílou sobotu, byla na cestě mezi obcemi Věžničkou a městečkem Polnou (na rozhraní Čech a Moravy) nalezena mrtvá dívka. Švadleně Anežce Hrůzové, která se tudy vracela domů, bylo pouhých devatenáct let. Při bližším ohledání byla na jejím hrdle objevena velká řezná rána a příčina smrti byla, po vyloučení sexuálního násilí, stanovena jako vykrvácení. Místním lékařům se zdálo, že krve není na místě činu dost, což jednak nemusela být pravda, jednak to mohlo znamenat, že mohla být zabita jinde a na místo teprve později přenesena. Ale protože byl čas Velikonoc, ožila pověra o panenské krvi v židovských macesech. Zfušované vyšetřování a několik provokativních, i když úplně nevinných žertíků nakonec ukázaly na Leopolda Hilsnera (Karel Heřmánek ml.).

Od té chvíle měla Polná, spolu se svým okolím a později i velkou částí veřejnosti, svého vraha, kterému hrozila smrt provazem. Ve dvoudílném filmu přejde napínavé detektivní -vyšetřování polenského mordu v reflexi společenského fenoménu tzv. hilsneriády, kdy se vzedmula obrovská vlna antisemitismu a do boje proti pověrám a za spravedlnost se musel zasadit i Tomáš Garrigue Masaryk (Karel Roden). „Ta událost, která se stala na přelomu devatenáctého a dvacátého století, nabízí příběh opravdu strhující. Každý, kdo se trochu zabývá historií a zejména Tomášem G.Masarykem, na něj musel narazit. Brutální vražda mladé dívky v Polné na Jihlavsku a to, co po ní následovalo, je až mrazivě aktuální. Xenofobie, rasismus, antisemitismus, jiskra, která zapálí nenávistnou reakci části společnosti, to vše je v občas rozpolceném českém prostředí silně obsaženo,“ říká režisér Viktor Polesný.

„Nejnáročnější na Hilsnerovi bylo představit ho ve více rovinách. On byl velice prostý člověk – vandrák, který, nebýt oné nešťastné vraždy, nikoho příliš nezajímal. Od začátku jsme se snažili, aby postava působila pestře, aby divák šel s tím, co Hilsner v danou chvíli prožívá. Hlavně v tomto smyslu to pro mě byla obrovská zkušenost a hlavně radost to dělat,“ říká o své roli Karel Heřmánek ml. a dodává: „Je až neuvěřitelné, jakým způsobem hilsneriáda rezonuje právě v dnešní době.

Nálada ve společnosti je špatná. Ukázkový příklad ‚současné hilsneriády‘ můžeme pozorovat na příkladu imigrantů či nesnášenlivosti vůči muslimům. Vždyť už to zašlo až tak daleko, že se na demonstrace proti nim nosí šibenice. A právě v tom je toto téma tak živé – film ukazuje, jak snadné je podlehnout davové sugesci, a měl by varovat před tím, aby nedošlo k lynčování těch, kteří za nic nemohou. Aby si společnost nevyžádala další podobnou oběť, jakou byl osud Leopolda Hilsnera.“

Fotogalerie

Kalendář akcí

květen dub čer

Najeďte myší nad kalendář a zobrazí se vám akce. Kliknutím na událost zobrazíte podrobnosti.

Najděte svoji akci